Choď na obsah Choď na menu
 


Silu prírodných katastrôf vytvárajú médiá

Zdá sa vám, že prírodné katastrofy sú podstatne silnejšie a ničivejšie? Nie je to pravda. Tento pocit máte vďaka médiám. Tvrdí to predný svetový oceánograf.

Klaus Peter Klotermann, oceánograf pracujúci pre UNESCO tvrdí, že ničivé zemetrasenia, cunami a záplavy sú tu od nepamäti. A podľa neho ani nenaberajú na intenzite, ako sa mnohí môžu domnievať. Tento pocit vyvoláva zvýšená informovanosť spoločnosti. Podľa neho sa skutočnosť, že na svete pribúda médií, zvyšuje sa informatívna sila internetu a ďalšieho masmediálneho prostredia, podpisuje aj na vnímanie ľudí v oblasti prírodných katastrôf.

„Zvyšujúca sa sila prírodných katastrôf má do činenia s globálnym spravodajstvom. Ak sa niečo stane, všetko sa objaví na televíznych obrazovkách. Ak napríklad skúmate zemetrasenia za dlhšiu dobu, uvidíte, že sa vyskytujú v seizmických zónach, ktoré sú dobre známe,“ povedal Klotermann pre Russia Today: „Zemetrasenia sa stávajú kdekoľvek a neustále. Ľudia, ktorí v týchto regiónoch žijú, napríklad rybári, o tom vedia. Noví obyvatelia, ktorí sa nasťahovali na pobrežie, si nie sú vedomí nebezpečenstva a tak sú šokovaní.“

Klotermann momentálne podľa Russia Today spolupracuje s Moskovskou štátnou univerzitou na projekte vytvorenia centra cunami v Moskve. V univerzitných laboratóriách na hondotenie prírodných rizík, Klotermann so svojim tímom, využíva existujúce vedecké modulácie a odborné znalosti, aby skúmali, čo sa bežne deje na mori – silné nárazy, morské vlny, záplavy a pod.

Skúmajú tiež, aký vplyv môžu mať prírodné katastrofy na ľudí, infraštruktúru a priemysel. „Odohráva sa to na pobreží, kde žijú ľudia, sú prístavy, železnice, kde sa vyvíja cestovný ruch. Toto všetko treba zahrnúť do hodnotenia katastrôf, ak k nim dôjde. Od toho sa budú odvýjať škody. Takto môžeme poradiť vládam a zodpovedným orgánom, ako plánovať, chráni ťa pripraviť sa na to,“ dodal pre RT.com Klotermann.

Zdroj: Patrik Kováč, Aktuality.sk