Choď na obsah Choď na menu
 


Námorné katastrofy

Nebol to len Titanic, v ktorého troskách zahynuli stovky obetí. Lusitania, Wilhelm Gustloff či Empress od Ireland sú loďami, ktoré ani po desaťročiach nedajú historikom spávať kvôli svojmu tragickému osudu. Pozrite sa s nami bližšie na šesť najznámejších námorných katastrof 20. storočia.

 

Titanic

 

titanic-redo.jpg

 Hoci je skaza Titanicu fascinujúca dodnes, známy parník nebol ani zďaleka najtragickejšou námornou katastrofou. Napriek tomu, že množstvo obetí sa nedá porovnať povedzme s loďou Wilhelm Gustloff, či trajektom Dona Paz, Titanic zaujíma historikov, filmárov, románopiscov i bežných smrteľníkov najmä vďaka svojej na danú dobu neobyčajnej veľkosti a luxusu. Loď, ktorá na svojejprvej plavbe nedorazila do cieľa, bola vybavená telocvičňou, tureckými kúpeľmi,bazénmi, luxusnou reštauráciou a kaviarňou, knižnicami a slušné kajuty mali aj cestujúci tretej triedy – čo v roku 1912 vôbec nebolo štandardom. Titanic na svoju prvú a poslednú cestu vyrazil 10. apríla 1912. V noci 14. apríla narazil na ľadovec a po dve a pol hodinách sa nadránom 15. apríla potopil. Z 2223 pasažierov a posádky sa podarilo zachrániť len 706 ľudí. Medzi obeťami boli aj najbohatší ľudia svojej doby, ako napríklad John Jacob Astor.

 

Wilhelm Gustloff 

the-wilhelm-gustloff.jpg  

Loď pomenovaná po nacistickom pohlavárovi Wilhelmovi Gustloffovi, šla ku dnu 30. januára 1945 a vzala so sebou viac než 9 tisíc (!) duší. Pôvodne nemocničná loď mala vyplávať z Gdyne v Poľsku do Nemecka s 3000 pasažiermi,no keďže bol prístav plný civilov, ktorí sa snažili dostať do Nemecka, počet cestujúcich na lodi sa zvýšil na neuveriteľných 9.500 ľudí, podľa niektorých zdrojov ich však bolo až 11 tisíc! Podmienky, v akých cestovali, boli prinajmenšom nepohodlné, ak takýmto výrazom môžeme označiť to, že bol využitý prakticky každý centimeter na lodi a vďaka upchaným toaletám sa podpalubím šíril neuveriteľný zápach. Cestujúci však boli šťastní, že sa môžu dostať do Nemecka. Na lodi boli ranení, tehotné ženy, tisícky detí aj mladých dievčat. Všetci sa tiesnili vedľa seba a trpezlivo čakali, až loď dopláva do cieľa. Netušili, že len 10 hodín po vyplávaní z prístavu bude väčšina z nich mŕtva. O deväť hodín neskôr si na loď postriehla ruská ponorka. Zo štyroch možných torpéd vypálila na loď tri. Za pár sekúnd sa z lode stalo peklo, jedno z torpéd narazilo do vypusteného lodného bazéna, kde sa krčilo 173  dievčat, všetky mladšie než 25 rokov. Prežili len tri, ostatné boli doslova roztrhané na kusy. Väčšina pasažierov podľahla chladu a ľadovej vode už po pár minútach od potopenia lode. A hoci sa podarilo zachrániť okolo 1700 ľudí, potopenie Gustloffa sa považuje za najväčšiu námornú tragédiu v histórii ľudstva. 

 

USS Arizona 

 

ussarizona2.jpg

Najznámejšia vojenská loď v Amerike prišla o 1177 vojakov počas japonského útoku na Pearl Harbor 7. decembra 1941. Po tom, ako ju zasiahlo 5 bômb a jeden zásah spustil explóziu pušného prachu, bolo prakticky nemožné dostať sa z lodi. Arizona sa potopila spolu s viac než tisíckou námorníkov, ktorí v nej zostali uväznení. Dodnes je možné potopenú loď vidieť či navštíviť priamo nad ňou postavený pamätník padlým. 

 

Lusitania

 

rms_luisitania.jpg

 Bolo to práve potopenie Lusitanie, ktoré výrazne prispelo k vstupu USA do vojny. Lusitania bola na svoju dobu nielen mimoriadne luxusným, ale aj rýchlym plavidlom – mohla sa plaviť rýchlosťou až 25 uzlov za hodinu. Práve tento fakt upokojoval cestujúcich najviac. Hoci zúrila vojna, a do amerických novín sa dostali upozornenia z nemeckého veľvyslanectva, že všetky lode Dohody sú v britských vodách vystavené riziku potopenia, pasažieri učičíkaní posádkou

verili, že Lusitanii nič nehrozí. Pri návrate z New Yorku 7. mája 1915 však Lusitaniu zasiahlo torpédo nemeckej ponorky a do 18 minút sa obrovský parník potopil. O život prišlo takmer 1200 ľudí, asi 760 sa podarilo zachrániť. 

 

Empress of Ireland

 

empress-of-ireland.jpg

Len rok pred potopením Lusitanie sa odohrala ďalšia námorná tragédia,  keď šiel ku dnu zaoceánsky parník Empress of Ireland. Parník sa kvôli takmer nulovej viditeľnosti zrazil s nórskou loďou Storstad vo vodách zálivu Sv. Vavrinca.  Len o 14 minút neskôr sa potopil. Väčšina ľudí zahynula takmer okamžite po zrážke. Bilancia? 1024 obetí, 840 zachránených.

 

Andrea Doria

 

andrea-doria-at-anchor.jpg

 Tak ako bol Titanic klenotom White Star Line, bol taliansky transatlantický  parník Andrea Doria klenotom Italia Line. Prvú plavbu absolvoval v roku 1953, len o tri roky neskôr ho čakala záhuba. Pri pobreží ostrova Nantucket v Massachusetts sazrazil so švédskym krížnikom za neobjasnených okolností. Pri zrážke prišlo o život „len“ 46 ľudí, a 1660 sa podarilo zachrániť, napriek tomu sa potopenie Andrey Dorie navždy zapísalo do análov námorných katastrof. Vrak leží v hĺbke 58 metrov, a zaujímavosťou je, že aj po svojom potopení si vyžiadal viac než desiatku životov. Dosiaľ pri potápaní k nemu zahynulo 15 ľudí. Kliatba či náhoda? V každom prípade to rozhodne vyvoláva zimomriavky.

zdroj: Samo, magazin.atlas.sk