Choď na obsah Choď na menu
 


Katastrofy 21. storočia

Napriek tomu, že dvadsiate prvé storočie trvá ešte len niečo vyše desiatich rokov, bolo už svedkom niekoľkých pohrôm, ktoré otriasli celým svetom. Tou najnovšou je katastrofa v Japonsku, ktorá sa z hľadiska počtu obetí i potenciálnych hrozieb pre celé ľudstvo radí k tým najhorším.

 

Cunami v Indonézii

Katastrofa spred šiestich rokov bola najhoršou svojho druhu v histórii. Zemetrasenie vyvolalo až desaťmetrovú vlnu cunami, ktorá zasiahla Indonéziu, Thajsko, Srí Lanku, Indiu, Maledivy, Malajziu a niektoré africké pobrežné krajiny. Pochovala približne štvrť milióna ľudí a o domov pripravila ďalšie dva milióny. Vďaka zahraničnej pomoci sa postihnutý región z pohromy čiastočne spamätal.

 

405923_cunami-tsunami-indonezia-samoa-filipiny-zemetrasenie-tichomorie-tichy-ocean-azia-oktober09-sumatra-crop.jpg

 

 

Hurikán Katrina

Tropický cyklón Katrina sa prehnal juhovýchodom Spojených štátov v auguste 2005. Prelomil hrádze pri meste New Orleans, čo spôsobilo jeho zaplavenie. Nešťastie si vyžiadalo tisícky obetí a z milióna ľudí spravil bezdomovcov. Pohromu v postihnutom meste ešte znásobovalo obrovské rabovanie. Celkové škody experti odhadovali na takmer 30 miliárd dolárov.

 

vyrocie-fotoreportaz-katrina-hurikan-7-rokov.jpg

 

 

Požiar v Kalifornii

Ničivý oheň, ktorý vypukol pred dva a pol rokom severovýchodne od Los Angeles, pohltil 56-tisíc hektárov územia. S požiarom, údajne najhorším za posledných sto rokov v danej oblasti, bojovalo vyše 4000 požiarnikov. Zničil desiatky domov a zahynuli pri ňom dvaja hasiči.

 

poziar_kalifornia_0_26242.jpg

 

 

Piesočná búrka v Austrálii

Najhoršia piesočná búrka za posledných sedemdesiat rokov zasiahla krajinu v septembri 2009. Sydney, Brisbane a okolie oboch miest tak na osem hodín zahalil oblak jemného piesku. Tento fenomén bol údajne spôsobený desaťročiami sucha, ktoré sužujú centrálnu časť krajiny. Búrka si nevyžiadala obete na životoch, spôsobila však veľké problémy astmatikom a ľuďom s ochorením srdca a pľúc. Podľa niektorých ekológov piesok obsahoval rádioaktívne čiastočky so zvyškami uránu z istej bane.

 

398711_prasna-burka-sydney-australia-crop.jpg

 

 

Zemetrasenie na Haiti

Ostrovný štát v Karibskom mori sa 12. januára 2010 zmenil na nepoznanie. Ničivé zemetrasenie s magnitúdou 7,0 spustošilo väčšinu územia a pripravilo o život približne 230-tisíc ľudí. Tí čo prežili, prišli o strechu nad hlavou a doteraz bývajú v provizórnych obydliach. Materiálne škody v jednej z najchudobnejších krajín sveta sa takmer nedali vyčísliť.

 

haiti_zemetrasenie_09_1_2.jpg

 

 

Zemetrasenie v Čile

Obrovská prírodná pohroma zasiahla krajinu 27. februára 2010. Zemetrasenie o sile 8,8 Richterovej stupnice je jedným z piatich najsilnejších od začiatku meraní. Smrť v ňom našlo niekoľko stoviek ľudí. Otrasy cítili aj okolité štáty ako Argentína, Peru a Brazília. Zemetrasenie malo na svedomí výpadok dodávok elektrickej energie, ktorý postihol drvivú väčšinu krajiny.

 

cile-zemetrasenie.jpg


 

 

Zemetrasenie v Číne

Zem sa v najľudnatejšej krajine sveta triasla pred rokom v apríli. Počet obetí presiahol dve tisícky a zranených bolo viac ako 12-tisíc ľudí. Otrasy postihli ťažko dostupnú tibetskú provinciu Čching-chaj, kde zrovnali so zemou tisíce domov.

 

cina_zemetras_35529.jpg

 

 

Výbuch sopky na Islande

Pri výbuchu islandskej sopky Eyjafjallajökull síce nikto nezahynul, postarala sa však o ochromenie leteckej dopravy takmer v celej Európe. Kvôli oblakom popola museli vo viacerých krajinách hromadne rušiť medzinárodné lety a niektoré štáty dokonca uzavreli vzdušný priestor úplne. Ekonomické straty leteckých spoločností dosiahli miliardy dolárov.

 

a-0a69z11969-small.jpg

 

 

Zemetrasenie v Japonsku

Jedna z najväčších prírodných katastrof postihla Japonsko minulý piatok. Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 vyvolalo šesťmetrové vlny cunami, ktoré pochovali celé mestá a s nimi aj tisícky obyvateľov. Počet obetí každým dňom pribúda, podľa úradov ich bude viac ako desaťtisíc. Mnohé lokality sú úplne odrezané od sveta a trpia nedostatkom jedla i pitnej vody. Do oblasti smerujú záchranári z celého sveta, aby pomohli krajine s odstraňovaním škôd.

 

05.jpg

 zfroj: topky.sk

 

Ivan Gašparovič

Zvolenie za prezidenta Slovenskej Republiky tohoto človeka bola najväčšia katasrofa na Slovensku. V roku 2004 si to ale ľudia vybrali sami. 

 

ivan-gasparovic-blahozela-papezovi.jpg