Choď na obsah Choď na menu
 


Rok 2012

V roku 2012 mal prísť koniec sveta. Síce sa tak nestalo na bol zaznamenaný väčší výskyt prírodných katastrof. Prírodné alebo človekom vytvorené katastrofy spôsobili v roku 2012 škody za 140 miliárd dolárov (približne 106 miliárd eur).

 
Superbúrka Sandy

Jedna z najobávanejších v histórii Spojených štátov dorazila nad územie krajiny 29. októbra 2012. Smrtonosný prírodný živel ničil všetko, čo mu prišlo do cesty. Sandy absolútne paralyzovala New York, kde ostalo bez elektriny chvíľami až 7,9 milióna odberateľov, milión ludí museli úrady evakuovať. Sandy zatopila aj pobrežné mestá v štáte New Jersey. V pobrežnej štvrti Breezy Point zničil rozsiahly požiar vyše 50 domov, ľudí evakuovali, dve osoby sa zranili. Americký prezident Barack Obama v Kongresu požiadal o schválenie viac ako 60 miliárd dolárov (45 miliárd eur) na nápravu škôd spôsobených búrkou Sandy. Počet obetí superbúrky Sandy dosiahol v USA číslo 110.

43459230-sandy_hurikan_1.jpg

 


Extrémne sucho

Suchá postihli najrozsiahlejšie územie krajiny za posledných 56 rokov, prevažne na Stredozápade. Podľa správy NOAA bol tohtoročný jún 14. najhorúcejším a 10. najsuchším od začiatku zaznamenávania týchto údajov. OSN varovala pred možným zopakovaním sa potravinovej krízy z rokov 2007 a 2008. Potravinové organizácie OSN poukázali najmä na prudký nárast cien kukurice, pšenice a sóje, ktorý nastal po extrémne suchom lete v USA a časti Európy.

sucho-poda-kukurica-nestandard2.jpg

 


Tornáda 

Obyvatelia postihnutých miest sa iba pomaly spamätávali z tragédie. Na verejnosť sa postupne dostal príbehy ľudí, ktoré vyčíňanie prírodného živlu prežili. Zrejme najšokujúcejšia správa prišla zo štátu Indiana, kde uprostred poľa neďaleko zničeného domu bolo objavené živé batoľa. Matka, otec, sestra a trojročný brat nájdeného dievčatka besnenie prírodného živlu neprežili. 
Tornáda zasiahli celkovo päť štátov USA. Jedným z nich je Indiana, odkiaľ hlásili 13 obetí. Podobne je na tom Kentucky s 12 mŕtvymi. Živel tam úplne zničil mestečko Marysville. "Podľa informácií, ktoré máme, Marysville už neexistuje," citovala vtedy televízna stanica CNN amerického senátora Dana Coatsa. Tornáda zasiahli aj štáty Alabama, Ohio a Tennessee. 

tornado_21543.jpg

 


Hurikány

Zasiahli pár minút po sebe štvrte Queens a Brooklyn, poškodili domy, spôsobili výpadky prúdu a povyvracali stromy. Prvý sprevádzal vietor s rýchlosťou 113 kilometrov za hodinu, druhý s rýchlosťou 177 kilometrov za hodinu. Najviac sledovaným hurikánom v roku 2012 však bol bezpochyby Isaac, ktorý sa neskôr zmenil na tropickú búrku. Tropická búrka Isaac zasiahla sedem rokov po vyčíňaní hurikánu Katrina územie New Orleansu. Napáchala škody za takmer 2,3 miliardy dolárov a evakuovaných museli byť desaťtisíce Američanov. 
Zároveň bol prvým hurikánom, ktorý prešiel Mexickým zálivom od roku 2008. Isaac najviac zasiahol štáty Louisiana, Mississipi a Alabama. Už pred príchodom nad územie Spojených štátov vyčíňal v Karibiku. Na Kube vyhnal tisíce ľudí zo svojich domovov. Tragickú bilanciu hlásili na Haiti, kde zabil 19 ľudí.  Prírodné živly vyčíňali aj v ďalších kútoch sveta, trosky po tornádach a hurikánoch upratovali v Japonsku, Poľsku či Francúzsku  Taliansku. 

hurikan_katrina_new_orleans_2005_tasr_3.jpg

 

 
Zemetrasenia

Tragickú bilanciu si vyžiadali májové zemetrasenia na severe Talianska. o život pri nich prišlo 24 ľudí. Prvé zemetrasenie s magnitúdou 6,0 zasiahlo severné Taliansko 20. mája. O deväť dní neskôr obyvateľov prekvapili ďalšie silné otrasy. Materiálne škody sa odhadujú na miliardu eur, medzi zničenými budovami sú však aj desiatky historických pamiatok s nevyčísliteľnou hodnotou.
Zem sa triasla aj v Iráne, kde dve silné zemetrasenia zasiahli v auguste severozápad krajiny, usmrtilinajmenej 306 ľudí a zranili 3037 ďalších. O život prišlo až 219 žien a 49 detí. Epicentrum otrasov sa nachádzalo asi 60 kilometrov od mesta Tabríz. 

9a588b4afc_39961127_o2.jpg

 


Zosuvy pôdy a lavíny

Lavína na severe Pakistanu pochovala v apríli 138 osôb. Išlo väčšinou o vojakov pôsobiacich na vojenskej základni v Himalájach. Zasypaná základňa sa nachádzala v horskom ľadovci Siačen v pakistanskej časti Kašmíru. Lavíny a zosuvy pôdy sú v pakistanských horských oblastiach pomerne časté. Platí to aj o Kašmíre, ktorého je Siačen súčasťou. To sa nachádza v blízkosti štyroch osemtisícoviek vrátane slávnej K2. Smutné správy prišli aj z najľudnatejšej krajiny sveta, kde zosuvy pôdy mali tragickú bilanciu. Čínske úrady potvrdili smrť všetkých 18 školákov, ktorých telá sa už podarilo vytiahnuť zo sutín bahnom zavalenej školy na juhozápade Číny. Októbrový zosuv pôdy pochoval malú školu a tri domy v provincii Jün-nan, ktorú v septembri zasiahli dve silné zemetrasenia. Deti v horskej dedinke Čchen-che pôvodne nemali byť v škole, pretože v Číne bol štátny sviatok.

dialnica_zasyp_poda_taiwan_10_1_1.jpg

 

 

Záplavy

V polovici novembra silné dažde spôsobili zaplavenie Benátok a ďalších častí Toskánska na severe Talianska. Evakuovať museli vyše 200 ľudí, ktorých ohrozovali záplavy a zosuvy pôdy. Najviac postihnutá je provincia Massa-Carrara. Až 70 percent Benátok sa ocitlo pod vodou, ktorá miestami presahovala zvyčajnú hladinu o jeden a pol metra. To však ľuďom nebránilo, aby sa na námestí sv. Marka nekúpali.

thajsko.jpg

 


Tajfún

Počet obetí tajfúnu Bopha, ktorý na začiatku decembra zasiahol filipínsky ostrov Mindanao, prekročil 1000.Ďalších asi 840 ľudí je stále nezvestných a stovky utrpeli zranenia, bez domova zostalo skoro štvrť milióna ľudí. Desaťtisíce sa ešte nemohli vrátiť do svojich zničených domovov a záchytné centrá sú preto preplnené. Išlo o najsilnejší a najničivejší tajfún od roku 1912. 

tajfun_japonsko_vlna_znicene_budovy_13_reuters.jpg

 

 

Požiare

Desiatky hasičov nielen z Colorada bojovalo v júni s najväčším požiarom vo svoje histórií. Rozsiahly lesný požiar, ktorý sa rozhorel pri meste Colorado Springs zničil najmenej 346 domov a vyžiadal si evakuáciu 35 000 ľudí. S ohňom zápasili aj hasiči na gréckom ostrove Chíos, kde oheň spálil okolo 12-tisíc hektárov lesa a poľnohospodárskej pôdy. Vážnu požiarnu situáciu hlásili aj z ostrovov Andros a Zákynthos, z Peloponézu a vrchu Pílio v Tesálii. 
Portugalsko zažilo túto letnú sezónu jedny z najničivejších lesných požiarov za posledné roky a o pomoc požiadalo aj Európsku úniu. Najhoršia situácia panovala v centrálnej a severnej časti krajiny, kde s desiatkami ohnísk bojovalo až 1700 hasičov. Živel si vyžiadal aj obeť v podobe farmára, ktorý sa neďaleko mestečka Ourém snažil ochrániť pred plameňmi svoj majetok. 
S požiarmi zápasilo aj susedné Španielsko, najmä okolí turistického centra Marbella pri pobreží Costa del Sol. Oheň pripravil o život jedného Brita, zranenia utrpelo päť osôb. Úrady evakuovali asi 4000 ľudí, väčšinu z nich z mestečka Ojen. S požiarom bojovalo 400 požiarnikov a vojakov, 8 hasičských lietadiel a 10 helikoptér. Španielsko postihli počas najsuchšieho leta za 70 rokov viaceré lesné požiare v rozličných častiach krajiny. Od 1. januára do 26. augusta oheň zničil vyše 153 000 hektárov pôdy, najviac za 10 rokov.

1322897_colorado-lesny-poziar-poziare-lesne.jpg


Extrémna zima

 Na začiatku roka i na jeho konci zabíjal v Európe silný mráz. Extrémne chladné počasie si v januári a vo februári vyžiadalo najmenej 400 životov. Najnižšie teploty namerali na Ukrajine, ale aj v českej obci Kvilda, kde ortuť teplomera klesla až na mínus 38,9 stupňa Celzia. Mrazivé počasie zabíjalo aj v Nemecku, Grécku, Taliansku, Poľsku, Maďarsku a na Balkáne. V Chorvátsku zase na pomoc obyvateľom, ktorých snehové záveje odrezali od zvyšku sveta, povolali armádu. 

V Bulharsku prvýkrát za posledných 20 rokov zamrzla hladina Dunaja. Obyvatelia talianskej metropoly aj vďaka prílevu studeného vzduchu zo Sibíri zažili po 15 rokoch opäť sneh. Úrady na tento scenár neboli pripravené a historické centrum Ríma museli preto uzavrieť pre turistov. December v Európe bol tiež nezvyčajne chladný. Celkovo si studené počasie vyžiadalo za posledný mesiac v krajinách východnej Európy a v Rusku najmenej 220 mŕtvych. 

1303250.jpg

 

zdroj: webnoviny.sk